Recykling odpadów - zmiany od lipca 2017r.
Nowy system segregacji odpadów - kolorowa ulotka od Ministerstwa Środowiska -POBIERZ-
Od lipca 2017r. odpady będą zbierane z podziałem na następujące frakcje: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne oraz odpady ulegające biodegradacji.
Nowe zasady są opisane w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016r w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017r., poz.19).
W 2020r., zgodnie z regulacjami unijnymi, Polska musi uzyskać 50 % poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. W promowanej przez UE gospodarce cyrkularnej, czyli takiej, w której odpady nie trafiają na składowiska, a są ponownie przetwarzane, poziom recyklingu odpadów komunalnych w perspektywie 2030r. wzrosnąć może do 65 %. Z kolei składowanie odpadów miałoby być ograniczone do 10 %.
W związku z tym od lipca br. zaczną obowiązywać jednolite dla kraju zasady selektywnego zbierania odpadów. Ma to się też przyczynić do podniesienia jakości zbieranych surowców wtórnych.
Zgodnie z rozporządzeniem odpady będą selektywnie zbierane u źródła - czyli bezpośrednio w budynkach wielorodzinnych, domach jednorodzinnych, czy miejscach gdzie powstają odpady komunalne - w podziale na cztery frakcje. Do czterech worków/kontenerów trafiać będą zatem: - szkło (zielony worek/pojemnik); - papier, w tym tektura (niebieski worek/pojemnik); - odpady ulegające biodegradacji ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów, np. resztek kuchennych (brązowy worek/pojemnik); - metale i tworzywa sztuczne (żółty worek/pojemnik).
Odzyskiwanie cennych surowców
Prawidłowa segregacja odpadów komunalnych zaczyna się w domu. Oddzielamy surowce od śmieci, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Zbieramy razem jedynie te rodzaje odpadów, które cechują się takimi samymi właściwościami i charakterem. Tych odpadów nie wolno wyrzucać do śmieci zmieszanych. Posegregowane stają się wartościowymi surowcami. Znaczną część odpadów można przerobić albo ponownie wykorzystać. Z odzyskanych surowców powstają nowe, używane przez nas produkty, m.in. kubki, doniczki, a nawet meble czy ubrania.
ABC SEGREGACJI ODPADÓW Gdzie wyrzucić konkretny odpad? Jeśli masz wątpliwości, gdzie wyrzucić konkretny odpad, zobacz podpowiedzi poniżej.
Papier – pojemnik/worek niebieski
Wrzucamy:
- opakowania z papieru, karton, tekturę (także falistą), - katalogi, ulotki, prospekty, - gazety i czasopisma, - papier szkolny i biurowy, zadrukowane kartki, - zeszyty i książki, - papier pakowy, - torby i worki papierowe.
Nie wrzucamy:
- ręczników papierowych i zużytych chusteczek higienicznych, - papieru lakierowanego i powleczonego folią, - papieru zatłuszczonego lub mocno zabrudzonego, - kartonów po mleku i napojach, - papierowych worków po nawozach, cemencie i innych materiałach budowlanych, - tapet, - pieluch jednorazowych i podpasek, - zatłuszczonych jednorazowych opakowań z papieru i naczyń jednorazowych, - ubrań.
Szkło – pojemnik/worek zielony
Wrzucamy:
- Butelki i słoiki po napojach i żywności (w tym butelki po napojach alkoholowych i olejach roślinnych), - szklane opakowania po kosmetykach (o ile nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców).
Nie wrzucamy:
- ceramiki, doniczek, porcelany, fajansu, kryształów, - szkła okularowego, - szkła żaroodpornego, - zniczy z zawartością wosku, - żarówek i świetlówek, - reflektorów, - opakowań po lekach, rozpuszczalnikach, olejach silnikowych, - luster, - szyb okiennych i zbrojonych, - monitorów i lamp telewizyjnych, - termometrów i strzykawek.
Metale i tworzywa sztuczne – pojemnik/worek żółty
Wrzucamy:
- odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach, - nakrętki, o ile nie zbieramy ich osobno w ramach akcji dobroczynnych, - plastikowe opakowania po produktach spożywczych, - opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku i sokach), - opakowania po środkach czystości (np. proszkach do prania), kosmetykach (np. szamponach, paście do zębów) itp., - plastikowe torby, worki, reklamówki, inne folie, - aluminiowe puszki po napojach i sokach, - puszki po konserwach, - folię aluminiową, - metale kolorowe, - kapsle, zakrętki od słoików, - zabawki (wykonane z tworzywa sztucznego, o ile nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców).
Nie wrzucamy:
- butelek i pojemników z zawartością, - opakowań po lekach i zużytych artykułach medycznych, - opakowań po olejach silnikowych, - części samochodowych, - zużytych baterii i akumulatorów, - puszek i pojemników po farbach i lakierach, - zużytego sprzętu elektronicznego i AGD.
Odpady ulegające biodegradacji – pojemnik/worek brązowy
Wrzucamy:
- odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki itp.), - gałęzie drzew i krzewów, - skoszoną trawę, liście, kwiaty, - trociny i korę drzew, - resztki jedzenia.
Nie wrzucamy:
- kości zwierząt, - odchodów zwierząt, - popiołu z węgla kamiennego, - leków, - drewna impregnowanego, - płyt wiórowych i MDF, - ziemi i kamieni, - innych odpadów komunalnych (w tym niebezpiecznych).
Wszystko to, czego nie można odzyskać w procesie recyklingu, z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych, wyrzucamy do pojemnika z odpadami zmieszanymi.
Uwaga na odpady niebezpieczne
Przy segregacji bezwzględnie trzeba pamiętać o odpadach niebezpiecznych, do których zaliczają się zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach (np. środkach ochrony roślin), a także zużyty sprzęt RTV i AGD (tzw. elektroodpady). Te odpady można oddać w specjalnie wyznaczonych punktach w sklepach i aptekach, a także w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli tzw. PSZOK-u (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), zorganizowanym przez gminę. Informację o punktach selektywnego zbierania odpadów komunalnych gmina ma obowiązek udostępnić na swojej stronie internetowej.
Zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami należy najpierw zapobiegać ich powstawaniu, a te już wytworzone ponownie wykorzystywać lub poddać recyklingowi. Składowanie odpadów jest najgorszą metodą ich zagospodarowania. Ograniczenie składowania odpadów na rzecz ich ponownego użycia i recyklingu – to działania, które wpisują się w model gospodarki o obiegu zamkniętym – jednego z elementów wspomagających realizację Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
Podział odpadów na minimum cztery frakcje pozwala uzyskać wyższy poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia niektórych frakcji odpadów komunalnych. Obecne przepisy tzw. ustawy śmieciowej dają samorządom dowolność kreowania gospodarki odpadowej, w tym określenia, jak na ich terenie wygląda selektywna zbiórka odpadów, co w efekcie prowadzi do bardzo odmiennych modeli stosowanych przy selektywnym zbieraniu odpadów w skali kraju.
Składowanie to najgorsza metoda zagospodarowania odpadów, w wyniku której bezpowrotnie tracone są cenne surowce wtórne.
Recykling wpisuje się w założenia gospodarki zasobooszczędnej. Dzięki zakładom przetwarzającym odpady uzyskiwane surowce wtórne zostają wprowadzone w obiegu zamiast pierwotnych. By zmaksymalizować efekty, trzeba jednak zintensyfikować działania już na samym początku tej drogi, czyli w fazie zbiórki odpadów, to właśnie wtedy zanieczyszczany jest cenny surowiec.
|